Cascade Cross Series: Overall

Puget Sound, WA
Sat, October 11 to Wed, December 31, 2008

Part of the Cascade Cross Series

Updated May 2, 2009 at 2:42 AM

Junior B

Name Team Points
1 Canon Mallory Oh Boy Oberto/Redline 55
2 Ryan Mallory Fanatik Bike Co. 52
3 AJ Mallory Fanatik Bike Co. 46
4 Shannon Mallory Oh Boy Oberto/Redline 43
5 Alex Watt 29
6 Matt Bennett Oh Boy Oberto/Redline 14

Masters Men A 40+

Name Team Points
1 Tom Phillips Ragnarok Racing 66
2 Jeff Cummings Ragnarok Racing 51
3 Sean Kelsey 42
4 Derek Shiers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29
5 Dale Plant 16
6 Randy Iddings Redline 15

Masters Men B 40+

Name Team Points
1 Nathan Kiger Ragnarok Racing 86
2 Steve Tauscheck Team Doublecheck 48
3 Joe Peterson Cucina Fresca Cycling Team 42
4 Cosmic Miller Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 35
5 Marshall Will Skagit Cycle Center 30
6 David Bennett Unattached 29
7 Tom Holmes 20

Masters Men C 40+

Name Team Points
1 Tom Fryer Fanatik Bike Co. 69
2 Chris Lagerberg Highlife Crew 59
3 David Joiner 50
4 Will Pfeffer Unattached 41
5 Eric Lagerberg Highlife Crew 30
6 Steve McRae 25
7 Michael Mallory Oh Boy Oberto/Redline 24

Men A

Name Team Points
1 Toby Swanson Benaroya Research Institute 61
2 Kyle McGilvray Old Town Bicycle 36
3 Carl Hulit Recycled Cycles Racing 26
4 Bryce Fegley Fanatik Bike Co. 25
5 Alex Wilson Recycled Cycles Racing 22
6 Chris Parrish Hagens Berman Cycling Team 20
7 Dan Neyens Hagens Berman Cycling Team 14

Men B

Name Team Points
1 Aaron Mickels Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 78
2 Greg Osborn Joe Bar 45
3 Tim Woods Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 36
4 James Beieler Unattached 36
5 Brian Dagnon Rad Dog 35
6 Austin Clevenger 27
7 Kurt Litsinger Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 23
8 Jeremy Bowler Joe Bar Racing 18
9 Ryan Rickerts Fanatik Bike Co. 15
10 Evan Walker 12
11 Clayton Cummings Ragnarok Racing 3

Men C

Name Team Points
1 Zack Phillips 80
2 Luke St Clair Recycled Cycles Racing 52
3 Alex Telitsine Cycle U 30
4 Phil Pons Classic Cycles 28
5 David Dean 25
6 Eric Robey 19

Singlespeed

Name Team Points
1 Mike Rolcik Second Ascent 87
2 Daniel Wren Joe Bar Racing 42
3 Vincent Mysliwiec Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 33
4 Kevin Hall 32

Women A

Name Team Points
1 Jadine Rolcik Team Group Health 78
2 Nicola Mann Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 40

Women B

Name Team Points
1 Deborah Driver Ragnarok Racing 72
2 Angi Weston Kona 52
3 Daisy Phillips First Rate Mortgage Cycling Team 42
4 Angela Mysliwiec Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 40
5 Christina Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 30
5 Kathy Smith RunningShoes.com 30
7 Kristen Stouder Fanatik Bike Co. 28
8 Marna Kagele Team SEGA 23